DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 21.01.2009 15:16:53 

Jurský Park

Masožravý dinosauři

Tyranosaurus rex


Třída: Plazi                                   Řád: Plazopánví                 Čeleď: Tyrannosauridae Délka: až 15 m                                                                           Výška: až 5 m  Období: Křída (Druhohory)                                                 Výskyt: Severní Amerika CHARAKTERISTIKA: Tyranosaurus měl masivní hlavu s mohutnou tlamou, plnou ostrých, až 18 cm dlouhých, zubů. Pokud o nějaký zub přišel, brzy mu vyrostl nový. Vzhledem k velikosti, měl velice malé přední tlapy, opatřené dvěma drápy. Funkce těchto předních končetin není dosud známá.                                                   POTRAVA: Tyranosaurus byl bezesporu dravec. Jestli byl však lovec nebo mrchožrout, nevíme. Obrazek  

 

Spinosaurus

Spinosaurus aegyptiacus

 

Spinosaurus („Trnitý ještěr“) byl obrovským masožravým dinosaurem (teropodem), který žil na území dnešní severní Afriky v křídových periodách albu a cenomanu před asi 95-93 miliony let. V současnosti je považován za největšího známého dravého dinosaura.Podle studie dal Sasso et al., 2006 byl právě tento druh největším známým teropodním dinosaurem, větším než dosavadní držitel primátu Giganotosaurus. Největší udávané rozměry tohoto dravého obra činí 17,4 (nebo 16-18) metrů délky a kolem 9 tun hmotnosti, čímž by překonal dosavadního rekordmana Giganotosaura o 3 metry a 2 tuny, respektive. Některé odhady posouvají hmotnost až k neuvěřitelným hodnotám 12-19 tun, což je na samotné hranici únosnosti pro dvounohého živočicha. Jenom lebka jednoho exempláře by prý v kompletním stavu byla dlouhá až 2,4 metru (i když oficiální odhady spíš hovoří o délce 1,75 m)! Tím by Spinosaurus představoval zdaleka největšího dravého tvora, který kdy chodil po souši (a jehož fosílie již známe).

 

Ceratosaurus

Ceratosaurus

Ceratosaurus, „rohatý ještěr“, žil přibližně před 150 milióny let. Pojmenován je podle kostěného hřebenovitého výstupku, který byl za jeho života pokryt rohovinou. Jeho fosílie byly objeveny v americkém Coloradu, Utahu, Wyomingu či v tanzánijské Mtwaře.

Byl to po dvou chodící masožravec dlouhý přibližně 5-6 m a vážící přibližně 1 t. Na hřbetě podél páteře měl úzké kostěné desky. Pravděpodobně se jednalo o rudiment pancéřování. Lovil, pravděpodobně ve skupinách, například býložravé Driosaury či Stegosaury, ale byl schopen zaútočit i na mladé nebo nemocné sauropody. Zuby měl ploché, dýkovité, horní měl větší než dolní. Na předních končetinách měl 4 prsty, na zadních 3.


Dilophosaurus

Dilophosaurus
Dilophosaurus („ještěr se dvěma hřebeny“) žil přibližně před 192-183 milióny let v období spodní jury. Byl to po dvou chodící masožravý dinosaurus dlouhý přibližně 6 m a vážící 300-450 kg. Pojmenován je podle dvou typických půlkruhových hřebenů na lebce. Jeho fosílie byly objeveny v americké Arizoně (1942). Diskutabilní exemplář je však také znám z čínského Jün-nanu.




Cryolophosaurus


Cryolophosaurus u mršiny
Cryolophosaurus ("zmrzlý ještěr s hřebenem") byl druh masožravého dinosaura objeveného na Antarktidě v roce 1991. Žil v období spodní jury (sinemur-pliensbach). Délka tohoto teropoda se na základě fosilního materiálu odhaduje na 6-8 metrů. Cryolophosaurus je charakteristický zejména kostěným hřebenem, který je formován kostmi nosními a slzními. K čemu hřeben sloužil je nicméně otázkou diskuzí.

Megalosaurus


Megalosaurus
Megalosaurus byl jedním z mnoha známých rodů velkých masožravých dinosaurů (teropodů). M. bucklandii žil v období střední-svrchní jury (stupně aalen-oxford). Tento teropod byl popsán v roce 1824 britským geologem a paleontologem Williamem Bucklandem. Jedná se o prvního vědecky rozpoznaného a popsaného dinosaura.


Deinonychus


Deinonychus (z řeckého δεινος - "strašný" a ονυξ/ονυχος - "dráp") byl rodem masožravého teropodního dinosaura z čeledi Dromaeosauridae. Fosílie tohoto do 3,5 metru dlouhého a maximálně asi 80 kg vážícího maniraptora pocházejí z montanské formace Cloverly. Deinonychus žil ve spodní křídě (stupně apt, alb) před asi 121-99 miliony let.

Byl objeven a popsán americkým paleontologem Johnem Ostromem v 60. letech 20. století. Byl jedním z prvních uznávaných dokladů o příbuznosti ptáků a dinosaurů. K lovu využíval své čelisti, tříprsté přední končetiny se silnými drápy a především mohutné drápy na druhém prstu zadních končetin (typický znak kladu Deinonychosauria). Když se Deinonychus pohyboval, míval tyto drápy zvednuté, aby se neotupily. Je také pravděpodobné, že tento nebezpečný dravec žil a lovil ve smečkách. Oběti lovil ve skoku a přitom kormidloval svým dlouhým ocasem[1]. Podle některých studií dosahoval tento dinosaurus rychlosti běhu kolem 40 km/h. Byl nepochybně velmi nebezpečným dravcem.


 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek